Bob van den Brand (Onafhankelijken): ‘Medewerkers moeten bij bezuinigingen weten waar ze aan toe zijn’

Bob van den Brand (Onafhankelijken): ‘Medewerkers moeten bij bezuinigingen weten waar ze aan toe zijn’

Realistische werkdruk, snellere besluitvorming en meer zekerheid voor medewerkers: daar pleit lijsttrekker Bob van den Brand van Onafhankelijken voor in aanloop naar de medezeggenschapsverkiezingen. Zijn fractie wil het College van Bestuur bij de les houden in tijden van bezuinigingen.

Bob van den Brand. Beeld Dolph Cantrijn

Wat moet er anders aan Tilburg University?

‘We zijn een goede universiteit, laat ik dat vooropstellen. Maar medewerkers hebben op dit moment behoefte aan duidelijke, transparante en het liefst ook wat snellere beslissingen. Aan besluiten waarin de visie van Tilburg University is te herkennen.

‘Om een simpel voorbeeld te geven: er komt een herstructurering aan, maar waar gaan medewerkers van afdelingen en directies terechtkomen? Dat is voor die mensen echt heel belangrijk om te weten. Een ander voorbeeld zijn de taaleisen. Waar moet je als international aan gaan voldoen? Wat zijn de plannen?

‘Dus bestuur, kom eens met een volledig plan voor de begroting, en kom niet alleen met op het eerste gezicht eenvoudige kostenreducties, zoals bij het Talencentrum. Natuurlijk snappen we dat het maken van zo’n overkoepelend plan tijd kost, maar met zo’n plan kun je vooruit en dan weten medewerkers beter waar ze aan toe zijn.’

Wat gaat er juist wel goed?

‘Ik denk dat we geweldige medewerkers hebben die werk van een hoge kwaliteit afleveren. Dat geldt voor het onderwijs, voor het excellente onderzoek en voor alle ondersteuners aan de universiteit.’

Wat hebben jullie tot nu toe bereikt?

‘We pleiten sinds jaar en dag voor een slimmere en kortere academische kalender. En het College van Bestuur (CvB) heeft ons gehoord, want er is nu een projectgroep ingesteld die daar serieus werk van maakt.

‘Daarnaast hebben we, rond de bezuinigingen op het hoger onderwijs van het vorige kabinet, bijvoorbeeld voorkomen dat er onnodige ontslagen vielen.

Verkiezingen op de campus

Tilburg University wordt bestuurd in samenspraak met studenten en medewerkers. Wie mag jouw belangen behartigen in de divisiecommissies, faculteitsraden en universiteitsraad? Van maandag 20 april tot en met woensdag 22 april kun je je stem uitbrengen tijdens de medezeggenschapsverkiezingen.

Univers spreekt met kandidaten voor de universiteitsraad. Wat moet er veranderen aan Tilburg University, wat gaat er al goed, en wat hebben de medezeggenschapspartijen tot nu toe eigenlijk bereikt?

‘Ook hebben we in Tilburg samen met de vakbonden de estafettestaking georganiseerd tegen bezuinigingen op het hoger onderwijs. Onze man Marinus Verhagen stond op het hoofdpodium van het Willemsplein, terwijl Huub den Ouden zorgde voor de technische ondersteuning en de organisatie, en ikzelf verzorgde teach-outs in de stad.’

Waarom moeten medewerkers op jullie stemmen?

‘Wij willen investeren in mensen. Dat is juist in tijden van verandering echt heel belangrijk. Want door bezuinigingen en herstructureringen kunnen medewerkers op andere plekken terechtkomen, maar voordat het zover is weten velen niet waar ze aan toe zijn. Wij willen zorgen voor zekerheid.

‘We bevragen het CvB over de gevolgen van hun beslissingen op de werkvloer, en we vragen ze om een goede motivatie te geven voor hun besluiten; waarom doen we dingen zoals we ze doen?

‘En we willen streven naar een realistische werkdruk voor onderwijs en onderzoek: het werk moet wel te doen zijn. Je mag aan junior docenten bijvoorbeeld, omdat ze nu eenmaal een tijdelijk contract hebben, niet meer vragen dan realistisch is.’

Hoe houden jullie verbinding met medewerkers?

‘Heb je een probleem of kom je iets tegen? Kom dan naar ons toe. We hebben overal in de organisatie mensen zitten. Op secretariaten, bij Education Support, audiovisuele diensten, het Sportcentrum en natuurlijk faculteiten. Het maakt niet uit bij welk onderdeel van deze organisatie je werkzaam bent, wij zijn er voor iedereen.

‘We pikken snel signalen op en mensen kunnen ons gemakkelijk vinden. We kunnen niet alles oplossen, maar wij doen ons best. We kunnen onderwerpen in ieder geval op de agenda zetten van de verschillende raden.

‘We streven ook naar een sterke onderlinge band tussen academici en ondersteunend personeel. Door met elkaar samen te werken, en het beste in elkaar naar boven te halen, proberen we het goede voorbeeld te geven.’

Advertentie.

 

Bekijk meer recent nieuws

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

Blijf op de hoogte. Meld je aan voor de nieuwsbrief van Univers.