Blackboard vervangen door Canvas
Tilburg University heeft voor Canvas gekozen als het nieuwe Learning Management Systeem voor studenten en docenten. Daarmee lijkt de hegemonie van Blackboard doorbroken.
“Blackboard is zo’n beetje als Luxaflex voor jaloezieën”, zegt Wilco Schmitz, projectmanager van Library & IT Services (LIS) van Tilburg University. De merknaam is praktisch synoniem gaan staan voor het product waar het voor staat, een Learning Management Systeem. De meeste Universiteiten heeft hebben Blackboard. Maar daar komt verandering in. Vandaag heeft ook Tilburg University de handtekening gezet voor de aankoop van Canvas, geleverd door het IT-bedrijf Instructure.
Schmitz heeft het project geleid om tot de definitieve keuze voor het nieuwe digitale leersysteem te komen. Daarbij is niet over een nacht ijs gegaan. Uit de openbare aanbesteding voor onderwijsinstellingen gedaan door SURF (bekend van SURFspot) kwamen vier kansrijke systemen, waaronder ook Blackboard. Schmitz heeft deze vier uitgebreid laten testen door twaalf testsessies te houden met 64 docenten en studenten. De keuze viel op Canvas. “Bepalend waren vooral gebruiksgemak en intuïtiviteit”, zegt Schmitz. Met ‘intuïtiviteit’ bedoelt hij de mate waarin gebruikers intuïtief kunnen aanvoelen hoe de interface van het systeem werkt. “Blackboard is ook goed en heel volledig, maar soms zijn niet alle functionaliteiten nodig en dan kan het nodeloos complex worden.”
Vanaf september wordt gestart met een pilot, waarbij een relatief kleine groep docenten en studenten gaat werken met Canvas. Het jaar daarop, het collegejaar 2019-2020, is het de bedoeling dat de hele universiteit met Canvas werkt. Tilburg is niet de enige die overgaat op Canvas. Ook TIAS, de VU, UvA, Erasmus Universiteit en de Technische universiteiten van Eindhoven en Twente hebben voor deze leeromgeving gekozen, evenals de Nyenrode Business Universiteit. Daarmee lijkt het erop dat aan de alomtegenwoordigheid van Blackboard, met zijn vertrouwde krijtbord-thema, een einde komt.