TU/e scherpt promotiereglement aan na zaak Stapel
De TU/e heeft wil een tweede zaak Stapel voorkomen en scherpt daarom haar promotiereglement aan. Vanaf 2013 moet elke promovendus een tweede begeleider hebben. Ook moet voortaan ieder lid van de promotiecommissie (acht leden) een schriftelijke promotie opstellen. Voorheen deed alleen de kerncommissie (vijf leden) dat.
Het College van Bestuur van de TU/e voert deze twee maatregelen in op de landelijke aanbevelingen van de VSNU. Volgens Ben Donders (CvB) moeten alle beoordelingen goed onderbouwd zijn en zal daar ook scherp naar gekeken worden. “Bij een negatief oordeel volgt er een serieus gesprek in het College van Promoties met de decaan van de betreffende faculteit. Ook als slechts één lid een negatief oordeel geeft.”
Daarnaast kiest de universiteit er ook voor om de decaan van de betrokken faculteit voortaan een lid voor de promotiecommissie aan te laten wijzen. Die persoon moet een onafhankelijke positie hebben en altijd een voltijds hoogleraar of universitair hoofddocent van de TU/e zijn. Deze maatregel komt vanuit de universiteit zelf en niet op aanraden van de VSNU.
Donders geeft aan dat er geen concrete aanleiding was om het toezicht te verscherpen. “Maar gezien de landelijke discussie over wetenschappelijke integriteit was een aanscherping op zijn plaats.” De maatregelen gelden voor nieuwe promovendi die hun onderzoek starten op of vanaf 1 januari 2013. Promotietrajecten die eerder begonnen zijn vallen niet onder de nieuwe maatregelen maar het CvB hoopt dat de faculteiten bij die promoties toch in de geest van het nieuwe reglement gaan handelen.