Internationale Vrouwendag: meer vrouwen in de media

Vandaag, op Internationale Vrouwendag, neemt Georgette Schlick per direct afscheid als CEO bij SBS Broadcasting. Onder SBS Broadcasting vallen ook de zenders Net5 en Veronica. De kijkcijfers waren niet voldoende. Weer een vrouw minder in de media, jammer. En dat op Internationale Vrouwendag.

Er is al jaren veel te doen over vrouwen in de media. Ze worden veel te weinig gevraagd als expert in talkshows, er zijn te weinig vrouwelijke interviewers en te weinig leidinggevenden in de media. Dat vindt ook zijn weerslag in de Mediatop van de UvT, pas op plaats 21 verschijnt de eerste vrouw: Nicole Maalste. Eén op de acht hoogleraren is een vrouw dus je zou er minstens één in de top tien verwachten.

Vaste lijstjes van mannelijke deskundigen
Dat de Nederlandse media vrouwelijke deskundigen amper raadplegen, heeft volgens Janneke Boer – oprichter van Buro Wullenhoven – twee oorzaken: “Journalisten hebben vaak haast en maken daarom gebruik van vaste lijstjes met mensen die altijd willen meewerken. Van oudsher zijn dat meestal mannelijke deskundigen. Maar het tekort aan vrouwelijke deskundigheid in de media ligt ook aan de vrouwen zelf. Die zeggen al snel dat ze ergens niet voldoende van af weten.” Zonde, want hierdoor laten vrouwen veel kansen liggen. Ook vinden vrouwen het belangrijker om een goede balans te hebben tussen werk en privé, zo blijkt uit een onderzoek dat Accenture wereldwijd uitvoerde. Ze zullen daarom niet zo snel hun peuter op laten halen door een oppas om even bij DWDD te gaan zitten.

Te weinig vrouwelijke interviewers
Op de een of andere manier verdwijnen de beste vrouwelijke interviewers altijd na een jaar of tien uit beeld. Ik noem even Clairy Polak en Margriet Vromans, topinterviewers die verdwenen naar Radio 4 om klassieke plaatjes te draaien. Sasha de Boer gaat foto’s maken, dus onze hoop is gevestigd op Astrid Kersseboom en Mariëlle Tweebeke. Dat ze maar lekker oud mogen worden op het scherm in plaats van erachter.

Te weinig bazen
Er zijn te weinig vrouwelijke bazen in de Hollandse media. En als ze er zijn dan doen ze weinig moeite om vrouwelijke expertise in hun programma te krijgen. Neem nu DWDD; eindredacteur Dieuwke Wynia blinkt nu niet echt uit in het uitnodigen van vrouwen. Laat Georgette Schlick  snel ergens anders haar expertise  inzetten, want we hebben vrouwen nodig in de top.

Mediatop
Misschien moeten we bij de Universiteit van Tilburg ook eens streven naar meer vrouwen in de media. Er moet minstens één vrouw bij de eerste drie in de UvT-mediatop.

Als eerste een oproep aan de slimme vrouwen op de UvT: Neem die telefoon op en ga ‘s avonds effe naar Hilversum. En aan alle anderen op de UvT: promoot onze slimme vrouwen, we hebben er genoeg. Vandaag op Internationale Vrouwendag wordt er weer een topvrouw hoogleraar. Lonneke van de Poll, zit je vanavond bij Pauw en Witteman?
Francine Bardoel.

Bekijk meer recent nieuws

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

Blijf op de hoogte. Meld je aan voor de nieuwsbrief van Univers.