Welkom in Tilburg: doe mij maar groen!
Univers verwelkomt de nieuwe lichting studenten in Tilburg en helpt ze de stad leren kennen met een korte serie verhalen. Wist je bijvoorbeeld dat er echt Tilburgs bier is, dat we veel stadsgroen hebben en dat Tilburg vroeger veel mooier was? Vandaag de vierde aflevering: Tiburgse natuur.
Heb je ook wel eens zo’n dag dat je ’s ochtends wakker wordt met de plotselinge behoefte om eropuit te trekken? Dan komt de zon onder de luxaflex door piepen en lonkt opeens de natuur. Gelukkig is het lelijke betonnen centrum van Tilburg geen indicatie voor het moois van de verdere omgeving. Cees de Sloper mag zich dan hebben uitgeleefd op de (ooit zo) mooie gebouwen van Tilburg, het natuurschoon heeft het gelukkig overleefd. Liefhebbers van groen kunnen zich uitleven in één van de vele parken die Tilburg rijk is. En of je nu een middag wilt picknicken of juist touren op de fiets: Tilburg biedt genoeg opties.
Dicht bij huis (of de uni)
Natuurlijk kun je best een hele week gaan liggen bakken op de grasvelden van de Universiteit. Het is immers goed toeven langs het water in de universiteitstuinen. Het is jammer dat de dierentuin die er ooit lag verdwenen is, maar met een drankje erbij is het in het zonnetje goed uit te houden. Niet iedereen kiest er echter voor om als een lamme tak te gaan liggen luieren.
De Oude Warande, een bos dat direct aan de universiteit grenst, is bijvoorbeeld het verkennen zeker waard. De ontwerpen van Andre le Notre (die ook de paleistuinen van Versailles ontwierp) zijn gebruikt om hier een zogeheten sterrenbos aan te leggen. Oftewel: een bos waarbij uit een centraal punt lanen naar de buitenranden lopen. Het bos is opgedeeld in nette vierkanten, doorkruist door paden die erg geschikt zijn voor een rondje rennen (of wandelen).
Het Wilhelminapark, het Leijpark en het Tivolipark zijn zomers de plekken om verrassend vermaak te vinden. Zo biedt het LeijPark een heel assortiment aan flitsende festivals en kun je daar dus, buiten een lekkere picknick, ook terecht voor feesten, bijvoorbeeld Kindergarten, Park Beats en Dancetour.
Zand, zand en nog eens zand!
Al dat groen van de stadsparken kan echter gaan vervelen en dan start de zoektocht naar andersoortig vermaak. Nationaal Park de Loonse en Drunense Duinen is in dat geval een prima optie. Dit historische park heeft naast de grootste (actieve) stuifzandvlaktes van Europa (!) ook moeraslandschappen en zelfs een Engels landgoed.
De Loonse Duinen liggen vlakbij Tilburg en zijn voor veel mensen een leuke en actieve invulling voor een vrije dag. Wandelen, fietsen of mountainbiken; het kan hier allemaal. Duinen tot wel 24 meter hoog maken een wandeling tot een uitdaging (al staan er op mooie dagen nog wel eens ‘ files’ op de wandelpaden).
Het park telt verschillende horecagelegenheden waar vermoeide wandelaars en fietsers tot rust kunnen komen. Vreemd genoeg gaan de woestijnachtige vergezichten niet zo snel vervelen als je vermoedt. Stiekem is het zelfs best leuk om als een klein kind tegen de duinen op te rennen en naar beneden te rollen!
Beestachtig vermaak
Een wandeling door het bos of gerollebol in het zand.. voor velen een prima manier om vrije tijd te besteden. Toch kijken sommige mensen liever naar dieren dan naar plantjes (of het gebrek daaraan). En laten we eerlijk zijn, een stuiterende chimpansee is toch net iets langer vermakelijk dan een open zandvlakte. Wil je de flora liever links laten liggen, dan kun je ook naar safaripark de Beekse Bergen gaan. De luie donders kunnen hier de auto (of de boot) pakken en langs de dierenverblijven toeren alsof ze echt op safari zijn. In het park vind je allerlei dieren die de valse hond van de buren op een schoothondje doen lijken. Overigens kun je ook te voet op pad door het park. Helaas staan er, zeker op drukke dagen, wel files voor de leukste dieren (zo is het een wonder als je de otters te zien krijgt –“awwww, schattig!”-).
Het park startte in 1968 met een (destijds) uniek concept. Bezoekers konden er voor het eerst leeuwen bekijken die deels vrij mochten leven in het park. In de daaropvolgende jaren werd het park uitgebreid met een wagenlading aan andere exotische dieren. Inmiddels heeft Safaripark de Beekse Bergen de “ Big Five” compleet en zijn alle dieren te bekijken waarvoor echte avonturiers naar Afrika afreizen. Voor ons Tilburgers volstaat een retourtje Hilvarenbeek.