Miljoenentekort verhuizing stadsbieb
Het Tilburgse college van B&W wil de Openbare Bibliotheek verhuizen naar de LocHal (Spoorzone). Die operatie kost € 28,3 miljoen. Onverantwoord, vinden de fracties van de PvdA, LST en VVD. “Zo’n belangrijk besluit, dat moet beter onderbouwd worden dan het college doet”, zegt Roel Lauwerier, raadslid voor de VVD.
Het besluit is vooral onverantwoord omdat de kosten niet gedekt zijn. Volgens de oppositie blijft er een gat van € 7,8 miljoen. Zo is er bijvoorbeeld gerekend met € 5 miljoen subsidies, maar die zijn voor een deel nog niet eens aangevraagd. Hetzelfde geldt voor de verwachte huurinkomsten: deze worden meegeteld terwijl de contracten nog moeten worden getekend. Daarom is het volgens de drie oppositiepartijen ‘onverantwoord om nu ja te zeggen tegen dit voorstel.’
Legio
Roel Lauwerier: “Er is nog teveel los zand. Misschien dat B&W in de commissievergadering van aanstaande maandag al met aanvullende garanties komt.” De bezwaren die je tegen het plan kunt inbrengen zijn legio. De verhuizing van de bibliotheek wordt voor een belangrijk deel opgehangen aan het feit dat Seats2Meet naar de LocHal komt. Echter: dit lijkt in de praktijk nogal vrijblijvend. Als de werkplekken-makelaar er geen vertrouwen in heeft, kan het bedrijf eenzijdig afhaken. Daarnaast ‘zet de LocHal in op de kenniseconomie’. Maar het blijft nogal vaag welke bedrijven gaan meedoen. Momenteel wordt de LocHal alleen gevuld met de bibliotheek, de Kunstbalie en BKKC. Dat zijn organisaties die puur draaien op subsidies en die bovendien niets met de kenniseconomie van doen hebben.
Wat ook vraagtekens oproept, is de context van de verhuizing. Lauwerier: “Eigenlijk moesten andere partijen (bijvoorbeeld Fontys) de Spoorzone gaan ‘trekken’, gevolgd door gerenommeerde bedrijven. De Openbare Bibliotheek zou dan volgen om het gebied nóg levendiger te maken. Het lijkt er nu op dat de bieb zelf een sterke voortrekkersrol krijgt. Dat is een heel andere intentie.”
Over twee weken wordt er gestemd in de raad. Wanneer de coalitiepartijen vóór stemmen, dan gaat het plan gewoon door. “Als de fractiediscipline geen gaten vertoont, is de verhouding 25-20.” Mits beter verantwoord, wil de VVD het verhuisplan (dus) nog wel steunen. Hans Smolders (LST) voelt daar sowieso niet voor. ‘Dit geld moet niet naar stenen, maar naar mensen’, schrijft hij op Facebook.