Onderzoek krijgt tweehonderd miljoen minder
Vandaag publiceert het Rathenau Instituut de Tof, het totaaloverzicht onderzoeksfinanciering. Tot 2016 zal er 200 miljoen euro minder worden geïnvesteerd in wetenschappelijk onderzoek.
Het rapport is een aanvulling op de voorpublicatie die verscheen op 2 februari 2012. Opmerkelijk genoeg constateerde het Rathenau Instituut toen nog dat de overheidsinvesteringen in wetenschappelijk onderzoek met maar liefst 400 miljoen euro zouden afnemen. Dat getal is nu bijgesteld naar 200 miljoen.
In het nieuwe rapport zijn een aantal onderwerpen opgenomen die in de voorpublicatie nog afwezig waren. Ook zijn sommige cijfers herberekend. Zo komt het instituut tot de conclusie dat de directe overheidsbijdrage aan wetenschappelijk onderzoek daalt van 4,8 miljard euro in 2012 naar 4, 5 miljard in 2016.
Daar staat tegenover dat de regering bedrijven wil steunen die investeren in onderzoek. Het budget hiervoor wordt verhoogd van 1,1 miljard euro naar 1,2 miljard in 2016. Dat is positief, maar het kan niet verhelpen dat de overheidsinvesteringen toch met 200 miljoen afnemen.
Het Tof-overzicht wordt jaarlijks verzorgd door het Rathenau Instituut. Het bundelt de uitgaven voor onderzoek en ontwikkeling van alle ministeries.