Weer veel Europese starting grants voor Nederland, één naar Tilburg University

Weer veel Europese starting grants voor Nederland, één naar Tilburg University

Jonge wetenschappers van Nederlandse onderzoeksinstellingen slepen 44 Europese starting grants van gemiddeld anderhalf miljoen euro in de wacht. Tilburg University sleept één beurs binnen.

Beeld: Giorgio Trovato / Unsplash

De Europese Onderzoeksraad (ERC) heeft voor 761 miljoen euro aan starting grants toegekend. Van de 3.928 onderzoeksaanvragen werden er 478 (12,2 procent) gehonoreerd.

De meeste beurzen gaan naar Duitsland (99) en het Verenigd Koninkrijk (60). Nederland is nummer drie met 44 toekenningen. Grote landen als Frankrijk (41), Italië (30) en Spanje (28) slepen minder beurzen in de wacht.

In Nederland gaan de meeste toekenningen naar onderzoekers van de Universiteit van Amsterdam, de Universiteit Utrecht, de TU Delft en de Rijksuniversiteit Groningen. Van hen hebben er 16 de Nederlandse nationaliteit en zijn er 28 international, laat de ERC desgevraagd weten.

Nog eens negen Nederlandse winnaars zijn verbonden aan buitenlandse kennisinstellingen. Met in totaal 25 beurswinnaars staan de Nederlanders zesde in het ‘nationaliteitenlijstje’, achter de Duitsers (87 beurzen), Italianen (55), Fransen (33), Britten en Spanjaarden (32).

Tilburg University

Er gaat één beurs naar Tilburg University. Matti Vuorre, universitair docent bij het departement sociale psychologie, krijgt een starting grant. Daarmee gaat hij onderzoeken of het gebruik van technologie, zoals smartphones en apps, het concentratievermogen van mensen ondermijnt.

Zwitserland

Er gaan 35 beurzen naar Zwitserland. Dit land mocht een aantal jaren niet meedoen met het Europese onderzoeksprogramma nadat onderhandelingen met de EU over vrijhandel en migratie waren stukgelopen. Maar naar verwachting haken de Zwitsers dit jaar weer aan.

Lukt dat toch niet op tijd, dan krijgen de in Zwitserland gestationeerde wetenschappers alleen een beurs als ze overstappen naar een gastinstelling in een EU-lidstaat of een aangesloten land. De verdeling van de beurzen kan dus nog veranderen.

Drieduizend nieuwe banen

De starting grants zijn bedoeld voor gepromoveerde wetenschappers aan het begin van hun wetenschappelijke carrière. Met de beurs kunnen ze een eigen team opzetten en vijf jaar aan onderzoek besteden. De ERC verwacht dat er dankzij de beurzen ruim drieduizend mensen aan de slag kunnen.

ERC starting grants 2025
Universiteit van Amsterdam 10
Universiteit Utrecht 6
TU Delft 5
Rijksuniversiteit Groningen 5
Radboud Universiteit 3
TU Eindhoven 3
Universiteit Leiden 2
Vrije Universiteit 2
Wageningen Universiteit 1
Universiteit Maastricht 1
Tilburg University 1
UMC Utrecht 1
Leiden UMC 1
VUmc 1
KNAW 1
Nederlands Kanker Instituut 1
Totaal 44

 

Bekijk meer recent nieuws

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

Blijf op de hoogte. Meld je aan voor de nieuwsbrief van Univers.