Drie koelkasten

Mensen vragen me wel eens: “Louis, wat is nou rijkdom?” Ik kijk dan heel wijs en vertel over mijn vriend V. met zijn drie koelkasten en vrieskisten, het kunnen er ook vier zijn. Dan heb je het wel gemaakt, vind ik, met vier koelkasten. Of vijf. In elke kamer een koelkast.

Het huis van V. is organisch gegroeid, toen de Wehrmacht in 1943 teleurgesteld en ook wat gehaast afscheid nam van Kiev, stond er helemaal geen huis meer. De ouders van mijn vriend besloten daar wat aan te doen en bouwden een beetje huis. In de 65 vreedzame jaren die sindsdien volgden hebben ze van dat beetje huis beetje bij beetje een beetje meer huis gemaakt. Inmiddels staat er behoorlijk wat huis, kruip door sluip door, met drempels die je niet verwacht en een kippenkooi naast de badkuip. En in bijna elke kamer dus een koelkast. Slacht een varken en al je koelkasten en vriezers zijn vol.

Een huis vol met varken, wat heb je dan nog te wensen? Reisvrijheid! Oekraïners hebben voor elke scheet een visum nodig, vroeger mochten ze nog half Europa door kachelen, maar jaar na jaar werd het minder. Tegenwoordig mag je als Oekraïner alleen nog maar naar Nederland als Geert Wilders persoonlijk voor je garant staat. En dat doet ie niet zo snel. V., die zeurpiet, telt natuurlijk niet zijn zegeningen en koelvriescombinaties, maar de landen waar hij niet welkom is.

Louis Tils werkt in Oekraïne en blogt voor Univers over het EK Voetbal.

Bekijk meer recent nieuws

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

Blijf op de hoogte. Meld je aan voor de nieuwsbrief van Univers.