Popcorn Time wint snel terrein
Popcorn Time, volgens NRC een soort kindje van Netflix en The Pirate Bay samen, groeit enorm in populariteit. Media schrijven er volop over en onder studenten is het een doodnormaal alternatief voor het betaalde Netflix. Ook de media schrijven erover alsof het gelijkwaardig is aan andere streamingprogramma’s, terwijl de opzet van Popcorn Time toch echt illegaal is.
In augustus had de dienst 100.000 gebruikers en dat aantal stijgt iedere dag. Het geheel is erg professioneel uitgewerkt, met mogelijkheden om films naar je tv te streamen, bijna altijd standaard Nederlandse ondertitels en een erg groot aanbod, nog groter dan dat van Netflix.
De vraag rijst of dit zomaar kan, aangezien de makers van de films niets terugzien van de populariteit van Popcorn Time. Volgens universitair docent en auteursrecht-expert Maurice Schellekens is het via de strafrechtelijke weg mogelijk om schending van het auteursrecht aan te pakken, maar geeft het Openbaar Ministerie daar weinig prioriteit aan.
De enige manier waarop Popcorn Time dus in de problemen zou kunnen komen, is als er een civiele zaak wordt aangespannen. ‘Bij civielrechtelijke handhaving moet een rechthebbende zelf het initiatief nemen om op te treden. Dat zou in dit geval een filmstudio kunnen zijn of de stichting BREIN. Laatstgenoemde is door collectieve rechtenorganisaties in het leven geroepen om auteursrechten te handhaven,’ zegt Schellekens. Stichting BREIN heeft al eerder aangegeven niet veel te kunnen doen tegen Popcorn Time, omdat de aanbieders zich niet in Nederland bevinden.
De kans dat je zelf wordt gepakt omdat je tijdens een date een romantische komedie streamt, is erg klein. BREIN heeft al aangegeven dat ze individuele gebruikers niet gaan aanpakken.