Vrouwelijke versie van Wetenschapsvisie 2025

Vier hoogleraren hebben een vrouwelijke versie gemaakt van de Wetenschapsvisie 2025 waarbij er alleen vrouwelijke wetenschappers op een illustratie staan. De professoren waren verontwaardigd doordat het rapport een afbeelding bevat met louter mannen.

In de ‘oude’ wetenschapsvisie staat op de ene pagina “We mogen in Nederland trots zijn op onze wetenschap en onze wetenschappers” en op de andere pagina een afbeelding met alleen mannelijke Nederlandse wetenschappers. Even verder in het rapport wordt er in de paragraaf ‘Ruim baan voor vrouwen in de wetenschap’ gezegd: “Impliciete vooroordelen bij zowel mannen als vrouwen zouden heel goed (een deel van) de achterblijvende aantallen vrouwen in de wetenschap kunnen verklaren.” Naomi Ellemers, hoogleraar sociale en organisatiepsychologie te Leiden, vindt het tegenstrijdig. “Dit is (juist) een schoolvoorbeeld van impliciete vooroordelen. Zo’n paragraaf over vrouwen komt pas nadat we de zogenaamd echt belangrijke dingen al hebben gehad. En als jonge vrouwen die foto’s van die ouwe mannen zien, denken ze echt niet ‘dit gaat over mij,” zo vertelt ze in het NRC.

Vrouwen vertegenwoordigen
Samen met bevriende hoogleraren Eveline Crone (ontwikkelingspsychologie), Judi Mesman (gezinspedagogiek) en Ineke Sluiter (klassieke talen) besloten zij samen een vrouwelijke versie te maken. Deze versie bevat een nieuwe afbeelding met alleen vrouwelijke wetenschappers, waaronder de eerste vrouwelijke hoogleraar en alle dertien vrouwelijke Spinozawinnaars. De NWO-Spinozapremie, uitgereikt door de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek, is de hoogste Nederlandse onderscheiding in de wetenschap. Winnaars krijgen 2,5 miljoen euro.

Nobelprijswinnaars
Maar de Spinozawinnaars waren niet goed genoeg voor het Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap. Zij kozen bewust iets anders voor de afbeelding. “Het zijn allemaal Nobelprijswinnaars en dat vonden wij een toonbeeld van excellente wetenschap. Er zijn nog geen Nederlandse vrouwelijke Nobelprijswinnaars,” vertelt een woordvoerder. Ellemers ziet daar een logische verklaring in: “Maar vrouwen kwamen daar gewoon niet tussen. Vrouwen worden pas relatief kort als volwaardige wetenschappers beschouwd.”

Foto: Naomi Ellemers

Bekijk meer recent nieuws

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

Blijf op de hoogte. Meld je aan voor de nieuwsbrief van Univers.